Jak skutecznie rekrutować programistów? 6 praktycznych porad

Eksperci szacują, że do końca 2017 roku wydatki firm na świecie na rozwiązania technologiczne przekroczą 3,5 bln dolarów. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów w branży IT nieustannie rośnie. Bardzo dobrych programistów jest jednak nadal mniej niż atrakcyjnych stanowisk, które mogą oni objąć. Stawia to pracodawców przed nowymi wyzwaniami – jak pozyskać do swoich zespołów najlepszych kandydatów? Zdradzamy kilka sposobów, które uczynią ten proces efektywniejszym.

  1. Zaangażuj się w społeczność ludzi pracujących w IT

Najlepsi programiści są już zwykle szczęśliwie zatrudnieni. Wysyłanie do nich mailingu z nowymi ofertami pracy najczęściej nie przyniesie pożądanych efektów. Dlatego właśnie najlepiej stać się częścią ich społeczności. W momencie, gdy przyjdzie im do głowy myśl, by zacząć szukać nowej pracy – Ty będziesz o krok dalej i zaproponujesz im konkretne oferty, zanim jeszcze wpiszą w wyszukiwarkę frazę “PHP developer praca”.

Gdzie znaleźć takie społeczności? Na początku w internecie: dołącz do rozmów na Twitterze, śledź tam najbardziej wpływowych przedstawicieli z branży, angażuj się w dyskusje tematyczne na portalu quora.com, przeszukaj grupy na LinkedIn, poznaj stronę StackOverflow oraz Reddit, śledź opiniotwórcze blogi, które cenią sobie profesjonalni programiści. Dzięki tym działaniom masz spore szanse na stanie się częścią społeczności, wśród której przyjdzie Ci rekrutować najlepszych pracowników.

  1. Rekruterem w branży IT jest się przez całą dobę

Jeśli zaczynasz szukać odpowiedniego kandydata dopiero w momencie, kiedy wiesz, że musisz kogoś koniecznie szybko zatrudnić – robisz to zdecydowanie za późno. Dobry specjalista z dużym doświadczeniem jest łakomym kąskiem dla head hunterów i działów HR zarówno dużych jak i mniejszych firm. Wyprzedź ich i już teraz napisz artykuł o możliwościach rozwoju w Twojej firmie. Chwal się przyjaznym środowiskiem pracy, jakie oferuje Twoja firma. Postaw na Employer Branding i spraw, by kandydaci sami zapukali do Twoich drzwi. Efektywne rekrutowanie pracowników nie kończy się o 17:00, gdy wychodzisz z biura. Media społecznościowe, konferencje, spotkania branżowe czy blogosfera dostępne są również poza standardowymi godzinami pracy. Wykorzystaj je i reaguj na bieżą

 

  1. Zastanów się, dlaczego warto pracować  w Twojej firmie

Najprawdopodobniej potrafisz odpowiedzieć na pytanie, jakich produktów lub usług oczekują Twoi klienci. Ale czy jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego dany specjalista chciałby u Ciebie pracować? Spróbuj postawić się na jego miejscu pamiętając jednocześnie o kilku czynnikach, które są obecnie bardzo istotne dla osób zmieniających zatrudnienie. I nie mamy tutaj na myśli pensji czy dodatkowych korzyści takich jak prywatna opieka medyczna, dostęp do zdrowych posiłków w firmie czy pakiet sportowy i kulturalny, gdyż te są czymś oczywistym. Chodzi o coś więcej. O kulturę pracy w Twojej firmie, o reputację w społeczności developerów, o elastyczność zatrudnienia, o możliwość pracy zdalnej, o realne szanse rozwoju (dokształcanie, konferencje, certyfikaty). Szukając dobrego specjalisty nie proponuj mu wyłącznie wysokiej pensji i karty Multisport, bo to otrzyma zapewne w każdej większej firmie, do której się zgłosi. Obserwuj konkurencję i czytaj doniesienia o najlepszych miejscach pracy na świecie jak te, o których pisze magazyn Fortune w swoim artykule.

 

  1. Zasponsoruj lub zorganizuj hackathon

Ludzie w świecie IT najczęściej traktują swoją pracę nie tylko jak możliwość utrzymania się, spłacenia kredytu i zarobienia na wakacje. Oni naprawdę się tym interesują. Dlatego uwielbiają o tym mówić, pisać i słuchać. Pomyśl o tym, by zorganizować lub zasponsorować meetup lub hackathon. Ten pierwszy polegać może na zaproszeniu do dyskusji znanych i cenionych specjalistów z branży, którzy z kolei wypromują go u swoich odbiorców. Ten drugi może spełniać zarówno funkcje rekrutacyjne jak i wizerunkowe. Pokaż programistom, że interesujesz się nowymi technologiami, że ważne są dla Ciebie innowacje i nowoczesna kultura pracy. Nawet jeśli w danym momencie nie szukają zatrudnienia, będą pamiętać o Twojej firmie, gdy ich sytuacja się zmieni. Paweł Kwiatkowski z platformy ChallengeRocket.com oferującej firmom wsparcie w organizowaniu programistycznych eventów twierdzi, że w 2017 wzrośnie liczba pracowników, którzy poszukiwać będą niestandardowych dróg dotarcia do potencjalnego pracodawcy.

 

  1. Techniczne kompetencje to nie wszystko

Kiedy przychodzi do rekrutowania i zatrudniania ludzi o technicznych kwalifikacjach, jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przywiązywanie wagi tylko i wyłącznie do kompetencji stricte technicznych np. liczby języków programowania. A nie to jest najważniejsze. Programista powinien odnaleźć się i dobrze czuć w środowisku pracy, jakie oferuje nasza firma. Dlatego warto przygotować sobie swoją własną listę cech i kompetencji miękkich, jakie chcemy, by członek naszego technicznego zespołu posiadał.

Na przykład: jeśli lider techniczny, którego chcesz zatrudnić, będzie miał do czynienia z różnymi departamentami w firmie, a jego współpraca ze zróżnicowanymi zespołami będzie na porządku dziennym, może lepiej zamiast zwracać uwagę na liczbę lat pracy w PHP, postarać się o kogoś z dobrymi umiejętnościami negocjacyjnymi? Na technicznych stanowiskach ważne są również zdolność adaptacji, elastyczność, wytrwałość, umiejętność zadawania pytań, proszenia o pomoc, ale także udzielanie takiej pomocy innym.

 

  1. Publikuj tylko przemyślane oferty pracy

Jedną z najpopularniejszych form poszukiwania nowych pracowników jest publikowanie ogłoszeń z ofertami pracy na portalach temu dedykowanych. Jakie powinno być ogłoszenie, które ma szansę zachęcić dobrego specjalistę? Otóż zawsze podawaj oferowane wynagrodzenie, bądź choćby jego przedział. Kandydaci muszą wiedzieć, czy warto zawracać sobie nim głowę. Ogłoszenia bez podanego wynagrodzenia nie są brane na poważnie i rzucają cień na Twoją wiarygodność. Nie umieszczaj w treści oferty wszystkiego, co kojarzy Ci się z pracą programisty. Jeśli szukasz Back End Developera nie dodawaj do oczekiwanych kompetencji informacji o znajomości Photoshopa. Zadziała to jak czerwona płachta na byka. Specjalista to czytający nabierze podejrzeń, że nie wiesz, kogo właściwie szukasz i jakiej osoby potrzebujesz do swojego zespołu.

stopka